12.05.2019

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego 2019 przeszedł do historii

W dniach 9-12 maja na wodach Zalewu Wiślanego w Krynicy Morskiej odbyła się kolejna edycja Pucharu Polskiego Związku Żeglarskiego. Na starcie stanęło 484 zawodników z całej Polski, którzy rywalizowali w 17 konkurencjach.

Już po raz czwarty z rzędu bazą regat była Krynica Morska. W tym roku, ze względu na napięty terminarz imprez międzynarodowych, regaty odbywały się tylko w jednym terminie dla wszystkich klas, a nie w dwóch jak to miało miejsce w ostatnich latach. W związku z tym Zalew Wiślany zaroił się od zawodników wielu klas. W ciągu całych regat mieliśmy przekrój prawie każdych warunków - czwartek przywitał wszystkich solidnym wiatrem, dochodzącym prawie do 20 węzłów, stwarzając świetne warunki do żeglowania, a w kolejnych dniach mieliśmy też wiatr o sile zaledwie kilku węzłów, słońce, a w ostatni dzień deszcz i niską temperaturę.

W windsurfingowej klasie RS:X w kategorii kobiet zwyciężyła Małgorzata Białecka (SKŻ ERGO Hestia Sopot), która rozpoczęła regaty od trzeciej pozycji. Jednak dzień po dniu przebijała się w górę stawki i łącznie wygrała pięć z jedenastu wyścigów, pływając razem z juniorami i zapewniła sobie końcowy triumf. Drugie miejsce zajęła jej klubowa koleżanka, a na najniższym stopniu podium stanęła kolejna sopocianka Maja Dziarnowska. Najlepszym juniorem został Kamil Manowiecki (SKŻ ERGO Hestia Sopot), który wygrał także klasyfikację generalną z seniorkami, a dwie kolejne lokaty zajęli zawodnicy z klubu GKŻ Gdańsk - Michał Polak oraz Dominik Lewiński.

- Regaty o Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego są pierwszymi zawodami w tym sezonie rozgrywanymi w Polsce. Pogoda w maju bywa różna, a podczas tych zawodów była wymagająca, ponieważ było wyjątkowo zimo, a dzisiaj temperatura nie przekroczyła chyba nawet 10 stopni więc ręce i nogi bardzo marzły. Ponadto wiatr był bardzo szkwalisty więc trzeba było mieć oczy dookoła głowy i być bardzo czujnym. W związku z tym cieszę się z tego, że zaprezentowałam tutaj dobrą formę - powiedziała Małgorzata Białecka.

Wśród seniorów niezmiennie od pierwszego do ostatniego dnia na prowadzeniu znajdował się Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), drugi ostatecznie był jego klubowy kolega Maciej Kluszczyński, a trzecią lokatę zajął Tomasz Romanowski (AZS Poznań). Dobrze regaty rozpoczął Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk), ale prowadząc w pierwszym wyścigu zahaczył statecznikiem o niewidoczną podwodną „pułapkę” i poważnie go uszkodził. Co prawda dopłynął do mety na pierwszej pozycji, ale później musiał wycofać się dalszej rywalizacji i nie udało się mu już naprawić sprzętu przed końcem rywalizacji.

W klasie Techno 293 w pierwszej trójce znaleźli się Michał Lis (KS Baza Mrągowo) oraz dwóch zawodników klubu SKŻ ERGO Hestia Sopot - Krzysztof Żarnowski i Julian Wardaszko. Wśród dziewcząt zwyciężyła Aleksandra Wasiewicz przed Nell Ryan (obie SKŻ ERGO Hestia Sopot) i Polą Wawrzyniak (AZS Poznań).

W Kite Foilu bezkonkurencyjny był Maks Żakowski (MKR Tramp Mielno), który aż w trzynastu z piętnastu wyścigów był najlepszy. Drugą lokatę zajął Błażej Ożóg, a trzecią Jakub Jurkowski (obaj SKŻ ERGO Hestia Sopot). Całe podium u pań zajęły sopocianki - Julia Damasiewicz, Magdalena Woyciechowska i Nina Arcisz.

Mistrzostwa Świata Formuły Kite: juniorzy na podium, seniorzy bez medali

Julia Damasiewicz, Magdalena Woyciechowska i Nina Arcisz zajęły całe podium w kategorii do lat 16 podczas Mistrzostw Świata Formuły Kite, które w dniach 1-5 maja odbyły się we Włoszech na jeziorze Garda. W tej samej grupie wiekowej drugie oraz trzecie miejsce zajęli Jakub Jurkowski i Michał Woyciechowski, a wspomniana Damasiewicz była również trzecia w kategorii do lat 19. Najlepszy spośród naszych seniorów był Maks Żakowski, który zakończył rywalizację na siedemnastej pozycji.

20.04.2019

Zdrowych, spokojnych Świąt Wielkanocnych

Drodzy Klubowicze i Przyjaciele naszego klubu,

14.04.2019

Maja Dziarnowska czwartą zawodniczką Europy w klasie RS:X

Maja Dziarnowska zajęła czwarte, a Zofia Klepacka i Piotr Myszka siódme miejsce w mistrzostwach Europy w olimpijskiej, windsurfingowej klasie RS:X, które w dniach 9-13 kwietnia odbyły się w Palma de Mallorca.