05.09.2025
25 lat współpracy ERGO Hestii i Sopockiego Klubu Żeglarskiego
Gdy 17 marca 2000 roku ówczesny prezes ERGO Hestii, Piotr Maria Śliwicki, składał podpis na umowie tytularnego sponsoringu Sopockiego Klubu Żeglarskiego, siła wiatru na Zatoce Gdańskiej zbliżała się do „ósemki” w skali Beauforta. To wymarzona pogoda dla doświadczonych windsurferów. Ale mimo tej pomyślnej wróżby chyba nikomu nie przyszło wtedy do głowy, że właśnie rodzi się jeden z najdłuższych i najowocniejszych aliansów w polskim sporcie.
Od tego dnia minęło już 25 lat, a współpraca ERGO Hestii z Sopockim Klubem Żeglarskim wciąż trwa w najlepsze. Możemy dziś z dumą spojrzeć na to, co udało nam się wspólnie osiągnąć, dzięki połączeniu pasji do żeglarstwa z profesjonalnym podejściem do biznesu.
Historia Sopockiego Klubu Żeglarskiego i ERGO Hestii to znacznie więcej niż partnerstwo – to wspólny, ćwierćwieczny rejs. Z dumą patrzymy na to, co udało nam się razem osiągnąć. To przykład, jak wspólna pasja, wiara w ludzi i konsekwentne wsparcie mogą doprowadzić do niezwykłych rezultatów. Jesteśmy dumni, że z Sopotu wyrosło miejsce, które dziś wyznacza standardy w polskim żeglarstwie. To partnerstwo jest dowodem, że biznes i sport, gdy połączą siły, mogą zmieniać życie i tworzyć wartość, która wykracza poza czysto komercyjne cele – mówi Prezes Grupy ERGO Hestia Artur Borowiński.
By lepiej zrozumieć fenomen tej współpracy - cofnijmy się na chwilę w czasie. Tym razem o ponad 40 lat.
Od garstki pasjonatów do żeglarskiej potęgi
Historia Sopockiego Klubu Żeglarskiego sięga 1983 roku. Jego początki są zarazem nietypowe, jak i fascynujące. W czasach, gdy windsurfing był w Polsce sportem praktycznie nieznanym, grupa pasjonatów z sekcji windsurfingowej klubu „Neptun" w Gdańsku postanowiła założyć własny klub. Wśród nich znaleźli się Stefan Jopyk, Ryszard Cybulski i Roman Budziński – ludzie, którzy nie tylko pokochali żeglarstwo deskowe, ale mieli też wizję jego rozwoju w Polsce.

Tajna działalność windsurfingowa
Co ciekawe, klub musiał zostać zarejestrowany jako... stanica wędkarska. W tamtych czasach nie wydawano zgód na uprawianie windsurfingu, więc założyciele musieli wykazać się sporą kreatywnością. W czasie stanu wojennego zawodnicy trenowali niemal w konspiracji – pływali w dżinsach i flanelowych koszulach, ukrywali deski (bywało, że dojeżdżając do Sopotu koleją przewozili je na lokomotywie), a przed władzami udawali, że… łowią ryby. Te niezwykle barwne początki przyniosły coś więcej niż sukcesy (których zresztą początkowo nie było) – hart ducha, dzięki któremu SKŻ „dopłynął” tam, gdzie jest dziś.
Nowoczesna siedziba – symbol rozwoju
W 2003 roku SKŻ przeszedł radykalną transformację. Stary ośrodek został zrównany z ziemią, aby ustąpić miejsca nowoczesnemu kompleksowi. Powstały hangary mieszczące ok. 400 desek i żagli, szatnie, natryski, siłownia, hotel, restauracja, sale konferencyjne oraz zaplecze biurowe i techniczne. Prawdziwą perełką został taras widokowy, z którego roztacza się panorama Zatoki Gdańskiej. Na terenie klubu powstała też nowoczesna siedziba Centrum Ratownictwa Wodnego WOPR. Koszt całej inwestycji wyniósł ok. 10 milionów złotych, a jej realizację umożliwiło wsparcie otrzymane od władz Sopotu oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.
Jak działa klub – trzy filary sukcesu
Dziś Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot to jeden z największych i najnowocześniejszych ośrodków żeglarstwa deskowego w Europie. Klub liczy około 200 członków (z czego ponad 100 to zawodnicy sekcji wyczynowej) i organizuje regaty rangi mistrzostw Polski, Europy i Świata.
Działalność SKŻ opiera się na trzech filarach.
Pierwszy filar – sport wyczynowy
To fundament i najważniejszy element działalności klubu. Sportowcy trenują w czterech głównych sekcjach:
- Windsurfing – to najstarsza i najbardziej rozwinięta dyscyplina w klubie. Zawodnicy specjalizują się w klasach olimpijskich, dziś to nowoczesna klasa IQFOiL. To właśnie windsurferzy z SKŻ osiągnęli największe sukcesy międzynarodowe.
- Kitesurfing/Wing – dynamicznie rozwijająca się sekcja, szczególnie popularna wśród młodzieży. Formuła Kite pierwszy raz na Igrzyskach Olimpijskich zawitała w 2024 r., co dodatkowo zwiększa jej atrakcyjność.
- Open Skiff – klasa żeglarska dla młodszych zawodników, stanowiąca naturalny pomost między Optimistem a bardziej zaawansowanymi jednostkami.
- SUP (Stand Up Paddle) – najnowsza sekcja, utworzona w listopadzie 2023 roku, która już odnosi sukcesy sportowe na arenie krajowej i międzynarodowej.

Drugi filar – rekreacja
SKŻ to nie tylko miejsce dla wyczynowych zawodników – przyciąga wszystkich pasjonatów morza. Około 100 sportowców amatorów uprawia żeglarstwo deskowe, kitesurfing i pływa na SUP-ach dla czystej przyjemności. Regularne wydarzenia sportowe, organizowane przez klub, są doskonałą okazją do spotkania świata amatorskiego z wyczynowym. Uczestnicy cenią tę możliwość wymiany żeglarskich doświadczeń.
Trzeci filar – rozwój dzieci i młodzieży
Od początku istnienia klub inwestuje w młodzież, traktując to jako swoją misję. W okresie wakacyjnym prowadzone są półkolonie dla dzieci od 7 roku życia. Przez naukę i zabawę mali żeglarze uczą się bezpieczeństwa na wodzie i podstaw żeglarstwa na łódkach klasy Optimist, Open Skiff i deskach UKS. Wiele dzieci po zakończeniu wakacyjnej przygody kontynuuje treningi, zapisując się do ulubionych sekcji.
Pasmo sukcesów
Efekty 25-letniej współpracy są imponujące. Dorobek sportowy klubu budzi podziw nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej.
Osiągnięcia olimpijskie
Historia startów olimpijskich zawodników SKŻ rozpoczęła się jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z ERGO Hestią – w 1992 roku Piotr Olewiński reprezentował klub w Barcelonie. Jednak od momentu nawiązania partnerstwa liczba olimpijczyków znacząco wzrosła.
Przełomem były Igrzyska w Sydney (2000), kiedy windsurfingową reprezentację Polski stanowili wyłącznie zawodnicy SKŻ: Anna Gałecka i Przemysław Miarczyński. W Atenach (2004) startowali wspomniany Miarczyński w klasie Mistral oraz Maciej Grabowski w klasie Laser.

Przemysław Miarczyński kontynuował swoje starty na najwyższym poziomie w Pekinie (2008) i Londynie (2012), gdzie zdobył brązowy medal – pierwszy medal olimpijski w historii klubu. W Rio de Janeiro (2016) Polskę reprezentowała mistrzyni świata klasy RS:X, Małgorzata Białecka. Najnowszym rozdziałem olimpijskiej sagi SKŻ był udział Mai Dziarnowskiej i Pawła Tarnowskiego w Igrzyskach w Paryżu (2024).
Mistrzostwa Świata i Europy
Pierwszy medal Mistrzostw Świata pojawił się w klubie już w 1994 roku, kiedy Jacek Frydrychowicz zajął II miejsce w kategorii do lat 16. Od tamtej pory medale napływają już niemal hurtowo – zawodnicy z Sopotu regularne zajmują miejsca w czołówce Mistrzostw Świata IQFOiL.
Najnowszym osiągnięciem klubu są dwa medale – złoty i brązowy – zdobyte przez Karolinę Jankowską na Młodzieżowych Mistrzostwach Europy Formuły Kite 2025 w Gizzerii. To jedne z wielu trofeów zdobytych przez SKŻ na tej imprezie sportowej.
Sukcesy krajowe
Pierwszy tytuł Mistrza Polski zdobył dla klubu założyciel i wieloletni komandor SKŻ – Stefan Jopyk. Na arenie krajowej sopocki klub od lat pozostaje bezkonkurencyjny. Może poszczycić się najliczniejszą sekcją windsurfingu i spektakularnymi sukcesami sportowymi w żeglarstwie deskowym. Od 2006 roku SKŻ jest najwyżej notowanym klubem żeglarskim w Polsce w klasyfikacji dzieci i młodzieży prowadzonej przez Ministerstwo Sportu. I takim wciąż pozostaje.
Imponuje również ogólny bilans medalowy klubu: ponad 150 medali Mistrzostw Polski, 50 medali Mistrzostw Europy i Świata oraz medal Igrzysk Olimpijskich. Klub wielokrotnie zajmował 3 miejsce w klasyfikacji klubów sportowych w gminach 20-50 tysięcy mieszkańców w Polsce.
Nasza współpraca z ERGO Hestią od początku była kompleksowa. Sponsorskie wsparcie finansowe to jedno, ale firma zawsze robiła i robi o wiele więcej – aktywnie uczestniczy w organizacji wydarzeń, promuje zawodników i angażuje się w rozwój całej społeczności żeglarskiej – komentuje Piotr Oleksiak, dyrektor SKŻ.
Wspólne wydarzenia i regaty
Jednym z najważniejszych elementów współpracy między firmą a klubem jest organizacja regat o Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia – wydarzenia, które na stałe wpisało się w kalendarz najważniejszych regat w Polsce. Zawody te cieszą się dużym zainteresowaniem wśród zawodników i kibiców, a każda edycja zaskakuje rywalizacją w nowej dyscyplinie.

Dzięki wsparciu ERGO Hestii klub zrealizował również wiele wydarzeń rangi mistrzowskiej:
- Mistrzostwa Europy klasy 29er w 2012 roku
- Mistrzostwa Świata klasy Techno293 w 2013 roku
- Mistrzostwa Europy olimpijskiej klasy RS:X w 2018 roku
Te wydarzenia nie tylko promują żeglarstwo, ale także Sopot jako ważny ośrodek sportu żeglarskiego w Europie.
Uznanie i wyróżnienia
Środowisko żeglarskie dostrzegło i uhonorowało długoletnią współpracę. W 2011 roku ERGO Hestia otrzymała tytuł „Promotora Żeglarstwa Roku". Piotr M. Śliwicki otrzymał wówczas odznaczenie „Przyjaciela Żeglarstwa Polskiego" za długofalowe wsparcie regat mistrzowskich i pomoc olimpijczykom.
|
W 2012 roku nasza współpraca z ERGO Hestią stała się szczególnie bliska. Firma zasponsorowała wówczas przygotowania i start naszych zawodników w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Odniesiony tam sukces (brązowy medal Przemysława Miarczyńskiego) wzniósł naszą kooperację na wyższy poziom. Osiąganie takich wyników przynosi wzajemne korzyści, zarówno dla klubu, jak i ERGO Hestii. Dobre osiągnięcia sportowe są pozytywnym sygnałem dla naszego sponsora, który widzi, że jego wsparcie przynosi wymierne efekty. Od czasu tego sukcesu współpraca objęła też nasze inne cele statutowe oraz organizację różnorodnych wydarzeń, m.in. Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia – mówi Komandor Krystian Hlavaty. |
Szczególnym wyróżnieniem było otrzymanie przez ERGO Hestię Kryształowego Żagla – prestiżowej nagrody środowiska „wodniaków”. Docenia ono w ten sposób osoby i instytucje szczególnie zasłużone dla rozwoju żeglarstwa w Polsce.
Wpływ na społeczność lokalną
Współpraca ERGO Hestii z klubem to nie tylko inwestycja w sport, ale także w rozwój lokalnej społeczności. Klub stał się wizytówką Sopotu, przyciągając gości i miłośników żeglarstwa z całej Europy. Organizowane wydarzenia generują ruch turystyczny, a sukcesy zawodników promują miasto na arenie międzynarodowej.
|
Dla młodzieży z Trójmiasta SKŻ stał się miejscem, w którym można rozwijać pasje, uczyć się dyscypliny i osiągać wielkie cele. Wielu zawodników, którzy rozpoczynali u nas swoją przygodę z żeglarstwem, później kontynuowało karierę na najwyższym poziomie – dodaje Piotr Oleksiak. |
Z kulturą na „ty”
Oprócz wydarzeń sportowo-biznesowych wśród lokalnych wydarzeń było też miejsce na eventy kulturalne. Przykładowo, w czerwcu 2012 roku jedno z wydań Listy Przebojów Programu Trzeciego prowadzonej przez Marka Niedźwieckiego nadawano plenerowo właśnie z siedziby Sopockiego Klubu Żeglarskiego. Wydarzenie to było częścią letnich plenerowych audycji Trójki, które odbywały się w różnych miejscach Polski. Na antenie gościli wówczas zawodnicy SKŻ Sopot, co wpisywało się w lokalny charakter wydarzenia.

Notowanie Listy Przebojów Trójki z tamtego dnia dostępne jest w archiwum Polskiego Radia. Jako ciekawostkę warto podać, że w pierwszej dziesiątce zestawienia znalazły się wówczas takie legendy jak Red Hot Chili Peppers, Coldplay, The Cranberries, Florence and The Machine czy rodzimy Myslowitz.
|
Historia naszej współpracy to opowieść o pasji, determinacji i wierze w sens długoterminowych inwestycji w ludzi i ich marzenia. To również dowód na to, że biznes i sport mogą się wzajemnie wspierać przez całe dekady, tworząc wartości i pisząc własną historię. I to jest w tym właśnie najpiękniejsze – podkreśla Maria Rosa, Dyrektorka Departamentu Marketingu i PR ERGO Hestii. |
Więcej niż sponsoring
Po 25 latach wspólnej drogi zarówno ERGO Hestia, jak i Sopocki Klub Żeglarski patrzą w przyszłość z optymizmem. Żeglarstwo dynamicznie się rozwija. Pojawiają się nowe dyscypliny jak foiling czy wing surfing, a kolejne pokolenia młodych żeglarzy czekają na swoją szansę.
Klub kontynuuje rozwój w każdym z trzech filarów swojej działalności. Sekcja wyczynowa przygotowuje się do kolejnych startów olimpijskich, działalność rekreacyjna przyciąga coraz więcej amatorów, a programy dla dzieci i młodzieży cieszą się niesłabnącą popularnością.
Partnerstwo z ERGO Hestią pozostaje fundamentem tego rozwoju. To przykład na to, jak długoterminowe myślenie, wspólne wartości i konsekwencja w działaniu mogą przynieść spektakularne rezultaty.
|
Nasze partnerstwo jest wyjątkowe przede wszystkim ze względu na swoją stabilność i długoterminowość. Niewiele firm decyduje się na tak wieloletnie i konsekwentne wsparcie. Warto podkreślić, że kluczem do sukcesu naszej współpracy nie są jedynie fundusze, ale przede wszystkim stabilność działań. Wsparcie ERGO Hestii umożliwia klubowi finansowanie wyjazdów na zawody i zgrupowania zawodników w kraju i za granicą. Przyczynia się też do utrzymania wysokiej liczby stałych członków SKŻ. Osiągnięta w ten sposób stabilność pozwala nam na systematyczną pracę i pełne skupienie na osiąganiu sukcesów sportowych. A o to właśnie chodzi w sporcie – zaznacza Krystian Hlavaty. |
Dziś, gdy patrzymy na nowoczesną siedzibę klubu, na medale zdobywane przez zawodników na całym świecie, na setki dzieci i młodzieży, które rozpoczynają swoją przygodę z żeglarstwem, widać, że było warto.
Historia tego aliansu to dowód na to, że z małych rzeczy mogą wyrosnąć wielkie sukcesy. I że dobry wiatr w żaglach może nas zaprowadzić naprawdę daleko – pod warunkiem, że ma się wiernych towarzyszy podróży.














