11.08.2021

O'pen Skiff - prężna sekcja z sukcesami

Rozwijanie sportu dzieci i młodzieży to jedno z podstawowych zadań klubu SKŻ ERGO Hestia Sopot.

- Jest to zadanie, które wręcz zapisane zostało w naszym klubowym statucie i podchodzimy do tego bardzo poważnie. - podkreśla Piotr Oleksiak. SKŻ ERGO Hestia Sopot to klub olimpijczyków, mistrzów świata i Europy, lecz jesteśmy świadomi, że nie każdy będzie mistrzem. Wychowanie poprzez sport to wartość sama w sobie. Nasza sekcja O'pen Skiff to właśnie efekt pracy z dziećmi. Większość członków sekcji przyszła do nas z naszych obozów i półkolonii żeglarskich, a dziś trenują w klubie i odnoszą już pierwsze sukcesy sportowe. Może kiedyś również z tej grupy wyłoni się mistrz, ale jeżeli nie, to i tak doświadczenia pracy w pojedynkę oraz grupie, odpowiedzialności za sprzęt czy smak rywalizacji, zostaną na całe życie.

Sekcja O'pen Skiff w SKŻ ERGO Hestia Sopot ma już prawie 5 lat. Zaczęła się od projektu wsparcia dzieci z pieczy zastępczej. Projekt zakończył się sukcesem i część z tych dzieci żegluje w klubie do dzisiaj. - Przez pięć lat sekcja się rozrosła, teraz mamy 14 zawodników. Lata pracy zaowocowały i w tym roku praktycznie nie było regat, na których nasi zawodnicy nie byliby na pozycjach medalowych. - podsumowuje działalność Włodzimierz Radwaniecki, trener sekcji O'pen Skiff. - Mamy srebrny medal w Mistrzostwach Polski i czterech zawodników w pierwszej dziesiątce, w kategorii do 13 lat. W tej chwili nasz zawodnik Ksawery Soćko prowadzi w Pucharze Polski w klasyfikacji generalnej do 13 lat, a jego siostra Kornelia prowadzi w klasyfikacji do 15 lat.

Dla klubu w Sopocie O'pen Skiff jest idealną łódką. Ma podnoszony ster i miecz szybrowy, łatwy do włożenia i wyjęcia, jest bardzo łatwa w wystartowaniu, i co najważniejsze - jest to łódka z kadłubem samoodpływowym. Fala się przez łódkę przelewa i wylatuje. A jest to ważne, ponieważ łódki startują z plaży i często jest duży przybój. Po wywrotce dziecko szybko stawia łódkę, wskakuje do niej i może płynąć dalej. Ponadto jest klasą monotypową, w związku z tym nie ma wyścigu zbrojeń, i łódki, jaki i osprzęt, są niezwykle wytrzymałe. Trener Radwaniecki dodaje: - Jest prosta w obsłudze, nowoczesna i wydaje się, że daje dużo „funu” dzieciakom. Zawodnicy rywalizują na urozmaiconych trasach, również z elementami freestyle’u. Podczas regat wyznaczony jest odcinek trasy, na którym zawodnicy muszą wykonać specjalne zadania, np. kręcić kółka, płynąć na stojąco czy tyłem, wywrócić i postawić łódkę. Trenujemy to wszystko podczas naszych zajęć. I dzieci te treningi najbardziej lubią. - I podkreśla: - Koncentruję się na tym, żeby dzieciaki prawidłowo żeglowały i żeby robiły postępy, ale również ma to być dla nich przyjemność i fajna zabawa, i potem mają okres spędzony w naszym klubie dobrze wspominać. 

Sezon szkoleniowy sekcji trwa cały rok. W lecie są 3-4 treningi tygodniowo i regaty, czyli praktycznie rzecz biorąc cały tydzień dzieci są na wodzie, albo w trasie. Zimą odbywają się 2 lub 3 treningi, w tym treningi kondycyjne (basen i sala lub teren) oraz raz w tygodniu są wykłady, na których omawiane są kwestie techniczne, taktyka i strategia żeglowania. - Duży nacisk kładę na przepisy regatowe i symulujemy różne potencjalne sytuacje na wodzie. Znajomość przepisów daje im bardzo dużą pewność na wodzie i to też widać w wynikach. Robię też sprawdziany z przepisów i dzieci wiedzą, że jak nie zaliczą na co najmniej 50%, to nie ma żeglowania :). - opowiada dalej trener sekcji. - Plany na przyszłość? W tym roku mamy jeszcze zgrupowanie letnie i kilka imprez. Ostatnie regaty są w listopadzie. Jesienią pływamy jak najdłużej, ale póki jest przyjemnie. W przyszłym roku pojedziemy na zagraniczne zgrupowanie, prawdopodobnie na jezioro Garda, trenować z Włochami, Szwajcarami i Francuzami. Ponadto kilkoro najlepszych zawodników zabiorę na Mistrzostwa Świata we Francji. Za dwa lata będziemy musieli zdecydować co dalej i zaproponować chętnym zawodnikom kontynuację na innej klasie. Jednak, jeśli ktoś postanowi już zakończyć swoją karierę, to to, czego nauczył się w naszej sekcji na pewno przyda mu się w życiu. Poza umiejętnościami żeglarskimi, które umożliwiają żeglowanie na innych jachtach, dzieci uczą się współpracy w grupie, chęci pomagania innym, również wiary w swoje umiejętności i wiary w to, że są w stanie pokonać trudności i własny strach. I co najważniejsze – wiedzą, że systematyczna praca przynosi efekty.

tekst: Ewa Górska
zdjęcie: Robert Hajduk 

Ostatnie aktualności

30.09.2021

Stypendia Sportowe Marszałka Województwa Pomorskiego na rok 2022

Wnioski należy składać do dnia 15 października 2021 r.

22.09.2021

XX Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia zakończony

Za nami XX edycja Pucharu Prezesa Grupy ERGO Hestia. Zawodnicy rywalizowali w klasach iQFoil, Formula Windsurfing Foil, Formuła Kite Open oraz Wing. Dla iQFoil i Formula Windsurfing Foil impreza była w randze mistrzostw Polski, a dla Formuła Kite punktacja była zaliczana do Pucharu Polski.

18.09.2021

PPH - dokumenty i wyniki

Pod adresem znajdują się komunikaty i wyniki

17.09.2021

Rozpoczęcie regat o Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia

W czwartek 16 września w Sopocie wystartowały regaty o Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia. Na liście startowej 60 zawodników, którzy ścigają się w klasach iQFoil, Formula Windsurfing Foil, Formuła Kite Open, Arrows oraz Wing.

15.09.2021

XX edycja Pucharu Prezesa Grupy ERGO Hestia

W dniach 16 - 19 września Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot będzie gościł zawodników rywalizujących o Puchar Prezesa Grupy ERGO Hestia. W ramach imprezy odbędą się mistrzostwa Polski iQFoil i Formula Windsurfing Foil oraz Puchar Polski Formuła Kite Open, Arrows i Wing. Na starcie staną najlepsi krajowi wind i kitesurferzy, a w konkurencji iQFoil i Formula Windsurfing organizatorzy spodziewają się międzynarodowej obsady. Patronat nad imprezą objął Polski Związek Żeglarski.

07.09.2021

Przełomowy sezon sekcji Techno293

– o pracy sekcji w SKŻ ERGO Hestia Sopot opowiada trener Jan Suliński

Powiadomienie o plikach cookie

Niniejsza witryna internetowa korzysta z plików cookie. Pozostając na tej stronie, wyrażasz zgodę na korzystanie z plików cookie. Dowiedz się więcej.