22.07.2021

Sukces sopockich kitesurferów

Złoty, dwa srebrne oraz dwa brązowe medale przywieźli młodzi zawodnicy SKŻ ERGO Hestia Sopot z zakończonych niedawno we Włoszech Mistrzostw Świata Juniorów w klasach Formula Kite U19 i A's Youth Foil Class. Pozostali zawodnicy sopockiego klubu również świetnie sobie poradzili.

Jasiek Koszowski został Mistrzem Świata w A's Youth Foil Class U17, a Kuba Balewicz i Karolina Jankowska zdobyli brązowy medal w kategorii A's Youth Foil Class U15. Marcel Stępniewski ukończył zawody na 4 pozycji. W klasie Formula Kite U19 kobiet całe podium należało do Polski, stanęły na nim także dwie zawodniczki SKŻ - Magda Woyciechowska ze srebrnym medalem i Nina Arcisz z medalem brązowym. Szóste miejsce zajęła Dominika Sawicka. Mistrzynią Świata U19 została Julia Damasiewicz, wychowanka sopockiego klubu, od niedawna występująca w barwach AZS Poznań. W kategorii mężczyzn świetnie pływał Michał Wojciechowski, wygrywając jeden wyścig półfinałowy, ale nie wystarczyło to, żeby dostać się do 4 osobowego finału. Ostatecznie Michał ukończył zawody na 6 miejscu. 18. miejsce w tej kategorii zajął Piotr Szymiec.

Tomasz Janiak, trener kadry polskiej Polskiego Związku Żeglarskiego oraz trener SKŻ ERGO Hestia Sopot podsumowuje występ zawodników we Włoszech: - Polacy przywieźli najwięcej medali z tych mistrzostw. I niewątpliwie jest to sukces całej polskiej reprezentacji.

Mistrzostwa Świata Juniorów w klasach Formula Kite U19 i A's Youth Foil Class to była pierwsza tego typu impreza, specjalnie dedykowana młodym zawodnikom. Do tej pory rywalizacja najmłodszych odbywała się podczas ogólnych imprez, gdzie wszyscy startowali razem i na końcu wyłaniano juniorów i seniorów. I co więcej, w konkurencjach A's U17 i U15 była to w ogóle pierwsza impreza na świecie i od razu w randze mistrzostw świata.

- Wszyscy byliśmy ciekawi, jak to będzie wyglądać, ile osób przyjedzie i jaki będzie poziom rywalizacji. Organizacyjnie impreza była bardzo udana, rozegrano wszystko zgodnie z planem. Podczas wyścigów mieliśmy szerokie spectrum wiatrowe, od bardzo dużego wiatru i dużego zafalowania do wiatru słabego. Tak więc wygrali najlepsi - ci, którzy potrafią się odnaleźć w każdych warunkach wiatrowych. Jesteśmy zadowoleni, i trenerzy i rodzice zawodników, i myślę, że zawodnicy również. Wyniki pokazują, że polski pomysł na szkolenie, przynajmniej w przypadku juniorów, sprawdza się. I życzę sobie i innym, aby te sukcesy juniorskie przekuły się na sukcesy seniorów.

I dodaje: - Chciałbym podkreślić, że takie wyjazdy są możliwe dzięki wsparciu Polskiego Związku Żeglarskiego i Sopockiego Klubu Żeglarskiego, i należy pamiętać, że duży ciężar finansowy spoczywa także na rodzicach. Dziękuję wszystkim.

Po powrocie z Włoch młodzi zawodnicy przez 2 tygodnie mają chwilę odpoczynku i czas na regenerację. Na przełomie lipca i sierpnia wezmą udział w Pucharze Polski w Krynicy, a potem w dniach 13-15 sierpnia odbędą się Mistrzostwa Polski w Pucku. Ale to tylko chwila wytchnienia, bo na początku września kolejny wyjazd na dużą seniorsko-juniorską imprezę – Mistrzostwa Europy, tym razem do Francji.

tekst: Ewa Górska

Ostatnie aktualności

07.04.2024

Paweł Tarnowski zwycięzcą Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce

Pawel Tarnowski po raz trzeci w karierze wygrał słynne regaty Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofía Mallorca. Poprzednio, w latach 2017 i 2018 triumfował w klasie RS:X, teraz zdobył złoty medal w nowej, olimpijskiej klasie iQFoil. Zobaczcie, jak Paweł skomentował swój triumf.

14.03.2024

Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot nagrodzony za wyniki dzieci i młodzieży

W uroczystej sali Niebo Polskie w Gdańsku, podczas ceremonii wręczenia nagród dla najlepszych klubów sportowych województwa pomorskiego, nasz klub został wyróżniony jako jeden z najbardziej wybitnych w regionie.

01.03.2024

Zawody Sopot SUP Race oraz Dzień Otwarty Sekcji SUP w Sopockim Klubie Żeglarskim ERGO Hestia

Mamy przyjemność ogłosić, że Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia serdecznie zaprasza Was do udziału w wyjątkowym wydarzeniu - Dniu Otwartym Sekcji Stand-Up Paddle (SUP)! W dniu 1 kwietnia, od godziny 11:00, klub otwiera swoje podwoje dla entuzjastów sportów wodnych w każdym wieku.

03.02.2024

Paweł Tarnowski wicemistrzem świata iQFOiL

Maja Dziarnowska kończy rywalizacje na bardzo dobrym 7 miejscu.

01.02.2024

Przekaż 1,5% podatku na UKS HALS

KRS 0000428510

30.01.2024

Mistrzostwa Świata iQFOiL - bez wyścigów pierwszego dnia

Przed mistrzostwami świata w klasie iQFoil na Lanzarote panowały dobre żeglarskie warunki. Wiatr co prawda nie był najsilniejszy, ale pozwalał na efektywne treningi. Tymczasem, gdy przyszło do ścigania, wiatr zgasł. Pierwszego dnia mistrzostw świata nie rozegrano zatem żadnego wyścigu.