19.07.2015

KONIEC MŚJ W KLASIE RS:X

Reprezentanci Izraela, 16-letnia Noy Drihan i o rok starszy Yoav Omer zostali Mistrzami Świata juniorów w olimpijskiej klasie RS:X - najważniejszej imprezie w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days 2015.

Srebrne medale wywalczyli Rosjanka Stefania Elfutina i Argentyńczyk Francisco Saubidet Birkner, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli Francuzi Berenice Mege oraz Titouan LeBosq. Triumfatorzy gdyńskiej imprezy odnieśli w ciągu niespełna miesiąca drugi znaczący sukces – pod koniec czerwca we włoskiej miejscowości Mondello na Sycylii Drihan została mistrzynią, natomiast Omer wicemistrzem Europy juniorów.

W sobotę planowano rozegrać wyścigi medalowe, które poprzedziła specjalna prezentacja – kiedy w wydzielonym sektorze zawodnicy schodzili pojedynczo na wodę spiker przedstawiał ich sportowe dokonania. Więcej szczęścia miały juniorki. Ze względu na słaby wiatr ich start znacznie się co prawda opóźnił - zawodniczki musiały czekać na wodzie ponad dwie godziny na poprawę warunków – ale ostatecznie ten wyścig doszedł do skutku.

Nie przyniósł on jednak zmian w czołówce mistrzostw. Wyścig medalowy zakończył się co prawda zwycięstwem Mege, ale ten triumf nie dał Francuzce awansu w klasyfikacji generalnej. Na drugiej pozycji dotarła na metę Drihan, a trzecia była Rosjanka Mariam Sechposjan, która sklasyfikowana została ostatecznie na siódmej pozycji. Srebrna medalistka Elfutina w ostatnim 13. starcie zajęła szóste miejsce.

Kolejność juniorów została ustalona w piątek po 12 wyścigach. W sobotę deskarze wypłynęli co prawda na start po juniorkach, ale z powodu kiepskich warunków wietrznych ich medalowy wyścig został ostatecznie odwołany. Podobnie jak wyścigi, w których mieli wziąć udział pozostali zawodnicy. Tym samym Polacy nie zdołali poprawić swoich lokat. Z pięciu juniorek w stawce 38 dziewczyn najwyżej, bo na 26. pozycji została sklasyfikowana Michalina Bujnowska (YKP Warszawa), natomiast z 15. juniorów najlepszy w gronie 98 zawodników okazał się Mateusz Grochowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który był 31.

Oficjalne rezultaty mistrzostw świata juniorów w klasie RS:X – czołowa „10” z uwzględnieniem lokat reprezentantów Polski:

35. Julia Czuryło (AZS Poznań)

36. Aleksandra Łukaszewicz (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

1. Yoav Omer (Izrael)

2. Francisco Saubidet Birkner (Argentyna)

10. Sil Hoekstra (Holandia)

31. Mateusz Grochowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

79. Bartłomiej Waszkiewicz (Baza)

80. Jakub Gulczyński (UJKS Szturwał Kalisz)

83. Jakub Filipczyk (SKŻ)

87. Mateusz Kraśniewski (GKŻ)

89. Michał Warzocha (Baza)

92. Alfred Ossowski (AZS)

96.Andrzej Komor (GKŻ)

97. Krzysztof Nadolski (Baza)

do lat 17 (sklasyfikowano 24 zawodników)

Paweł Tarnowski zwycięzcą Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce

Pawel Tarnowski po raz trzeci w karierze wygrał słynne regaty Pucharu Świata Trofeo Princesa Sofía Mallorca. Poprzednio, w latach 2017 i 2018 triumfował w klasie RS:X, teraz zdobył złoty medal w nowej, olimpijskiej klasie iQFoil. Zobaczcie, jak Paweł skomentował swój triumf.

14.03.2024

Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia Sopot nagrodzony za wyniki dzieci i młodzieży

W uroczystej sali Niebo Polskie w Gdańsku, podczas ceremonii wręczenia nagród dla najlepszych klubów sportowych województwa pomorskiego, nasz klub został wyróżniony jako jeden z najbardziej wybitnych w regionie.

01.03.2024

Zawody Sopot SUP Race oraz Dzień Otwarty Sekcji SUP w Sopockim Klubie Żeglarskim ERGO Hestia

Mamy przyjemność ogłosić, że Sopocki Klub Żeglarski ERGO Hestia serdecznie zaprasza Was do udziału w wyjątkowym wydarzeniu - Dniu Otwartym Sekcji Stand-Up Paddle (SUP)! W dniu 1 kwietnia, od godziny 11:00, klub otwiera swoje podwoje dla entuzjastów sportów wodnych w każdym wieku.

03.02.2024

Paweł Tarnowski wicemistrzem świata iQFOiL

Maja Dziarnowska kończy rywalizacje na bardzo dobrym 7 miejscu.

01.02.2024

Przekaż 1,5% podatku na UKS HALS

KRS 0000428510

30.01.2024

Mistrzostwa Świata iQFOiL - bez wyścigów pierwszego dnia

Przed mistrzostwami świata w klasie iQFoil na Lanzarote panowały dobre żeglarskie warunki. Wiatr co prawda nie był najsilniejszy, ale pozwalał na efektywne treningi. Tymczasem, gdy przyszło do ścigania, wiatr zgasł. Pierwszego dnia mistrzostw świata nie rozegrano zatem żadnego wyścigu.